Fiskeridirektoratet vil ikkje pålegga Forsvaret å fjerna fregatt senka i fiskefelt
Pelagisk Forening har stor forståing for at Forsvaret må øva, men meiner at Forsvaret burde valt ein annan stad å senka KNM "Bergen".
Havressurslova § 28 seier at "Det er forbode å kaste, eller unødvendig etterlate reiskapar, fortøyingar og andre gjenstandar i sjøen eller på botnen som kan skade marint liv, hemme gjennomføring av hausting, skade haustingsreiskapar eller setje fartøy i fare."
"Den som fer fram i strid med forbodet i første ledd, pliktar å rydde etter seg eller fjerne gjenstandane."
PF meiner altså at Forsvaret pliktar å fjerna fregatvraket.
Lova seier at "Fiskeridirektoratet kan gje pålegg om rydding eller fjerning."
"Vert pålegg etter andre ledd ikkje følgt, kan Fiskeridirektoratet setje i verk nødvendige tiltak for den ansvarlege si rekning og risiko. Utgifter ved slike tiltak er tvangsgrunnlag for utlegg."
Det er ikkje uvanleg at Fiskeridirektoratet gjev pålegg om heving av gjenstandar i sjøen. Dersom pålegg ikkje har blitt etterkome har Fiskeridirektoratet heva gjenstandar på eigar si rekning.
Pelagisk Forening, Fiskarlaget Nord og Kystfiskarlaget har bede Fiskeridirektoratet om å pålegga Forsvaret om å fjerna fregattvraket. Dette har Fiskeridirektoratet avslått.
Les brevet her